Klapy dymowe

Co to są klapy dymowe?

Klapy dymowe z własnym napędem

Klapy dymowe są to urządzenia, których zastosowanie w budynku, najczęściej na dachu, ma ogromny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa nie tylko przebywających w nim osób, ale i mienia. Po automatycznym otwarciu klapy odprowadzają na zewnątrz dymy, substancje toksyczne i gorące gazy pożarowe w czasie pożaru, dlatego też znacznie łatwiej jest wówczas strażakom przeprowadzić akcję gaśniczą, a także sprawnie ewakuować obecnych w budynku ludzi.

Dzięki klapom pożarowym udaje się uratować z płonącego budynku znacznie więcej osób, które w normalnych warunkach byłyby narażone na śmierć w wyniku zaczadzenia. Ponieważ po otworzeniu klap obniża się temperatura wewnątrz płonącego obiektu, łatwiej jest zmniejszyć straty materialne spowodowane pożarem.

Jakie klapy dymowe wybrać?

Klapy dymowe możemy podzielić na trzy rodzaje. Jeśli weźmiemy pod uwagę budowę klapy dymowej, mamy do dyspozycji klapy jedno- i dwuskrzydłowe. Ze względu na miejsce umieszczenia klapy w budynku wyróżniamy klapy punktowe, klapy montowane na pasmach świetlnych, a także klapy nasadowe, które umieszcza się na fasadach budynków lub na pionowych oknach.

Ostatnim kryterium podziału klap dymowych jest zastosowany w nich mechanizm otwierania. Pod tym względem mamy do wyboru klapy z mechanizmem pneumatycznym, elektrycznym, bądź klapy otwierane mechanicznie. W czasie pożaru urządzenia wyzwalające, np. czujki dymu lub przyciski oddymiania, przekazują impuls elektryczny do centrali oddymiania wchodzącej w skład systemu. Z kolei centrala przekazuje sygnał otwarcia klap do ich mechanizmów, napędów elektrycznych lub pneumatycznych.

Rodzaje konstrukcji klap dymowych

  1. Najpopularniejsze są klapy dymowe o konstrukcji stalowej wypełnionej poliwęglanem. Przeznaczone są one do montażu na dachach płaskich lub niewielkim nachyleniu.
  2. Kolejnym typem klap dymowych są oddymiające okna dachowe (połaciowe). Przeznaczone są do montażu w dachach o konstrukcji krokwiowej o nachyleniu nawet do 60°.
  3. Trzecim typem klap dymowych są okna oddymiające przeznaczone do montażu w ścianie lub paśmie stolarki aluminiowo – szklanej.

System oddymiania - klapy dymoweBez względu na typ klapy oddymiającej podstawowym parametrem określającym jej właściwości jest czynna powierzchnia oddymiania. Jest ona stosunkowo największa dla pierwszego typu klap i wynosi do 75% powierzchni geometrycznej. Najmniejszą powierzchnię czynną posiadają okna oddymiające przeznaczone do montażu w ścianie (zazwyczaj wynosi ona około 50% powierzchni geometrycznej okna).

Nie tylko w czasie pożaru

Klapy dymowe wykorzystywane są nie tylko w czasie pożaru. Podczas normalnych warunków eksploatacji klapy doskonale sprawdzają się jako urządzenia służące do doświetlania i wentylacji grawitacyjnej budynków. Oczywiście, aby klapy dymowe działały poprawnie zarówno na co dzień, jak i w czasie niebezpieczeństwa, należy zadbać o ich systematyczne przeglądy i profesjonalny serwis, a także na bieżąco sprawdzać ich poprawne działanie.

Najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która zajmuje się doborem, montażem i serwisowaniem klap dymowych.

Służymy fachową pomocą w zakresie odpowiedniego doboru oraz dostawy i montażu klap dymowych. Zapraszamy do kontaktu.

Klapa dymowa - system oddymiania w razie pożaru

Geschlechtsbezogene ghostwriter bachelorarbeit legal förderung im sport’ gehalten.